Dowód osobisty to nie tylko kawałek plastiku – to nasza tożsamość i miliardy złotych do ochrony w skali całego kraju

 
 

27 stycznia 2016

 
 

W 2015 r. próbowano wyłudzić aż 7,2 tys. kredytów na łączną kwotę 253 milionów złotych. Stosowany nie tylko w bankowości System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE kolejny rok z rzędu bije rekordy popularności – w zeszłym roku zastrzeżone aż 130,8 tys. dowodów osobistych i paszportów. Związek Banków Polskich opublikował 24. edycję Raportu o dokumentach InfoDOK.

infodok.2015.q4.wykres.600x

Związek Banków Polskich od kilkunastu lat prowadzi już system do zastrzegania dokumentów tożsamości. Tylko w IV kwartale 2015 r. dzięki niemu udaremniono 1,8 tys. prób wyłudzeń kredytów na kwotę 67,5 miliona złotych.

kondek.grzegorz.04.100x150„W minionym roku udało się nam pobić rekord z 2014 r. – odnotowaliśmy największą liczbę zastrzeżeń od momentu uruchomienia Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Aż 130,8 tys. nowych dokumentów trafiło do centralnej bazy danych systemu. A to oznacza, że obecnie ponad półtora miliona dokumentów nie będzie wykorzystanych do wyłudzeń” – podkreśla Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii Informacyjnej Dokumenty Zastrzeżone.

Na koniec 2015 r. wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ z dokumentami, które powszechnie służą do potwierdzania tożsamości wynosiła 1,55 mln sztuk. W ostatnim kwartale odnotowano wzrost bazy o 29,7 tysiąca dokumentów. W całym 2015 r. statystycznie, niezależnie od pory dnia i nocy, do bazy co 4 minuty trafiał nowy dokument.

pietraszkiewicz.krzysztof.01.100xTrzeba pamiętać, ze publikowane przez nas „twarde” dane dotyczą jedynie liczby i wielkości prób wyłudzeń zablokowanych na stosunkowo późnym etapie sprawdzania wiarygodności kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. Przy uwzględnieniu blokowania przestępczości na wszystkich etapach i procesach w relacji z klientami banków oraz w innych sektorach gospodarki można przypuszczać, że polska gospodarka oszczędza miliardy złotych rocznie.” – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

infodok.2015.q4.wykres.2.600x

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła. Każdy utracony dokument – np. dowód osobisty, paszport i prawo jazdy – powinniśmy natychmiast zastrzec w banku (nawet, jeżeli nie mamy własnego konta i nigdy nie korzystaliśmy z usług bankowych). Skradziony lub zagubiony dokument, zastrzeżony w jednym banku, natychmiast trafia do wszystkich innych banków oraz do innych firm i instytucji uczestniczących w tym Systemie.

Najnowsze wydanie cyklicznego Raportu o dokumentach infoDOK, za III kwartał 2015 roku znajduje się w dziale: Raporty.

 

 

 

 

www.dokumentyzastrzezone.pl © ZBP. Wszystkie prawa zastrzeżone.