Oferował nielegalne świadectwa i prawa jazdy

 
 

6 grudnia 2012

 
 

Policjanci Wydziału dw. z Korupcją komendy wojewódzkiej w Bydgoszczy namierzyli 28-letniego oszusta. Mężczyzna oferował różne dokumenty: świadectwa ukończenia szkoły, maturalne, dyplomy magisterskie i prawa jazdy. Jak wynika z ustaleń policjantów, mężczyzna wcale nie miał zamiaru dostarczać dokumentów, a osobom, które się o nie upominały groził zgłoszeniem sprawy do organów ścigania.

28-letni mieszkaniec Szczecina podawał się za bydgoszczanina mieszkającego przy ul. Kasztanowej. W Internecie zamieścił ogłoszenie o swoich rzekomych znajomościach w WORD-zie, które umożliwiają mu załatwienie prawa jazdy. W katalogu oferowanych przez niego dokumentów były m. in. świadectwa maturalne za 800 złotych, dyplomy magisterskie za 1 700 złotych, czy prawa jazdy od 1 700 do 3 000 złotych, w zależności od kategorii.

Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, do oszusta zgłosiło się przynajmniej 11 osób z całej Polski, które za nielegalne dokumenty zapłaciły łącznie ok. 20 tys. złotych. Na zlecenie policjantów z Bydgoszczy funkcjonariusze ze Szczecina zatrzymali 28-latka, który następnie przewieziony został do Bydgoszczy. Tu usłyszał zarzuty powoływania się na wpływy i oszustwa, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Jak wynika z ustaleń policjantów, mężczyzna wcale nie miał zamiaru dostarczać żadnych dokumentów, a osobom, które się o nie upominały groził zgłoszeniem sprawy do organów ścigania.

Policjanci przesłuchali w tej sprawie też trzy osoby, które wpłaciły pieniądze, chcąc kupić potrzebny dokument. W zamian za złożone zeznania skorzystały one z przepisów zwalniających w takim przypadku z odpowiedzialności karnej. Pozostali wkrótce mogą spodziewać się wizyt policjantów oraz zarzutów wręczenia łapówki w zamian za nielegalne dokumenty

28-letni szczecinianin wczoraj (5.12.2012 r.) trafił do prokuratury Bydgoszcz-Północ. Oskarżyciel zdecydował o poręczeniu majątkowym w kwocie 2 tys. złotych. Nałożył także na podejrzanego obowiązek stawiania się w komisariacie policji cztery razy w tygodniu na dozór.

Źródło: www.policja.pl