„Nie daj się złowić na wnuczka” – wyróżnienie w konkursie „Kampania Społeczna 2011 roku”

 
 

26 czerwca 2012

 
 

Kampania „Nie daj się złowić na wnuczka”, zainicjowana przez Komendę Stołeczną Policji i realizowana wspólnie ze Związkiem Banków Polskich, otrzymała wyróżnienie w konkursie „Kampania Społeczna 2011”. Akcja dotyczy przeciwdziałaniu nasilającym się w ostatnich latach przypadkom dokonywania wyłudzeń metodą „na wnuczka”.

Oszustwa charakteryzują się tym, że przestępca podaje się za krewnego ofiary. Dzwoni, mówiąc, że jest np. jej wnukiem, synem,… Tak prowadzi rozmowę by przekonać, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Oszuści, to nie tylko mężczyźni! Pod pozorem niepowtarzalnej okazji (np. promocja w sklepie, okazyjny zakup mieszkania) lub nagłego nieszczęścia (np. wypadek samochodowy, porwanie, choroba) zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową.

Oszust prosi o przygotowanie gotówki do odbioru z mieszkania ofiary lub wykonanie przelewu na konto bankowe albo nawet wspólne wyjście do oddziału banku, aby wypłacić pieniądze z konta. W większości przypadków oszust podsyła „zaufaną osobę”, mówiąc, że nie może po pieniądze przyjechać osobiście, ale za chwilę przyjedzie po nie jakiś znajomy. Ofiara, wierząc że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie, zostaje okradziona.

Zdaniem Jury, istotny był fakt, że kampanię zrealizowano w odpowiedzi na aktualny problem społeczny, jakim jest oszukiwanie starszych osób. Pozytywne wrażenie na Jurorach zrobiło także dopasowanie i wielość narzędzi komunikacji do grupy docelowej.

Do rywalizacji w 4. edycji Konkursu przystąpiło blisko 90 kampanii. Wśród zgłaszających znalazły się firmy komercyjne, instytucje rządowe, organizacje pozarządowe, agencje reklamowe i PR oraz – po raz pierwszy w tym roku – aktywne społecznie osoby niezwiązane z żadną instytucją.

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich

„Bardzo się cieszymy z tej nagrody. Na przestrzeni 21 lat działalności ZBP, wspólnie z partnerami, podejmowaliśmy wielokrotnie różnego rodzaju kampanie społeczne, edukacyjne, które dobrze służą nie tylko rozwojowi systemu finansowego, gospodarczego, ale także edukacji. Podsumowując Kampanię „Nie daj się złowić na wnuczka” oraz Kampanię Informacyjną Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE to są one dla nas szczególnie ważne, bo dzięki współpracy z Policją, a także z wieloma sponsorującymi ją bankami, uchroniliśmy dziesiątki, a nawet setki tysięcy osób przed utratą ich majątku.”

Krzysztof Pietraszkiewicz
Prezes Związek Banków Polskich

Związek Banków Polskich odpowiadał głównie za realizację spotów promocyjnych Kampanii z udziałem m.in. Katarzyny Żak, Barbary Zielińskiej, Michała Pieli i Macieja Orłosia, które można zobaczyć na stronie internetowej Kampanii: www.OszustwaNaWnuczka.pl. Spoty pokazywane były na antenie sześciu kanałów Telewizji Polskiej.

Przygotowane zostały także specjalne materiały informacyjne przeznaczone m.in. dla pracowników sektora bankowego, aby mogli oni łatwiej rozpoznać sytuację, w której może dojąć do wyłudzenia.

Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE

„Związek Banków Polskich, po bardzo udanej i trwającej do dzisiaj, współpracy z Policją przy Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, tym razem zdecydował się na wsparcie inicjatywy Komendy Społecznej Policji. Proceder wyłudzania pieniędzy od seniorów jest szczególnie wyrachowanym przestępstwem, gdyż dotyka osoby starsze, które często tracą w ten sposób oszczędności całego życia”

Grzegorz Kondek
Koordynator Kampanii Informacyjnej
Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE

Całą Kampanię koordynował Wydział Wywiadowczo-Patrolowy Komendy Stołecznej Policji. Problem wyłudzeń został przedstawiony m.in. w kilku popularnych serialach, takich jak: „Klan”, „M jak Miłość”, „Malanowski i Partnerzy”, „Ojciec Mateusz” oraz „Plebania”. Nagrano także reportaż dla TVP. Kampanijne ulotki dystrybuowano w klubach seniora, dołączano do rachunków telefonicznych Orange oraz dystrybuowano za pośrednictwem Kurii Diecezji Warszawskiej.

mł. insp. Bogdan Krzyszczak, Naczelnik Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji

„Z uwagi na znaczny wzrost przestępstw na tzw. „wnuczka” (w 2010 r. wyłudzono ponad 6 mln zł) postanowiliśmy wyjść bezpośrednio do naszych seniorów, ponieważ bezpośredni kontakt z człowiekiem uznajemy za najważniejszy. Stąd pomysł na kampanię „Nie daj się złowić na wnuczka”, którą prowadzimy wspólnie z ZBP. Dzięki wielu spotkaniom z seniorami oraz zaangażowaniu licznych instytucji oraz mediów, w 2011 r. udało się obniżyć tego rodzaju przestępstwa na terenie Warszawy o 70%.”

mł. insp. Bogdan Krzyszczak
Naczelnik Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego
Komendy Stołecznej Policji

Jak nie paść ofiarą oszustwa metodą na wnuczka? Pamiętaj:

 • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
 • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
 • Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
 • Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy.
 • Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję (nr tel. 997 lub112)!

Strony internetowe obu Kampanii:

Kampanię Informacyjną Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE w latach 2011-2012 wspierały:

 • Bank Gospodarki Żywnościowej SA
 • Bank Pocztowy SA
 • Bank Polskiej Spółdzielczości SA
 • Deutsche Bank PBC SA
 • Euro Bank SA
 • Invest Bank SA
 • Krakowski Bank Spółdzielczy SA
 • Kredyt Bank SA
 • Meritum Bank ICB SA
 • Toyota Bank Polska SA
 • Santander Consumer Bank SA
 • SGB-Bank SA