Wpadli na wyłudzeniach kredytów

 
 

6 września 2011

 
 

Mazowieccy policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą zatrzymali 18 osób, które na podstawie fałszywych dokumentów wyłudzały kredyty i pożyczki bankowe. Wyłudzono w ten sposób 700 tys. złotych. Głównym organizatorom wyłudzeń grozi kara nawet do 25 lat więzienia.

W śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Grójcu mazowieccy policjanci zebrali materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie zarzutów wyłudzenia kredytów i pożyczek bankowych na podstawie fałszywych dokumentów 18 osobom. Grupa wyłudziła w ten sposób ponad 700 tys. złotych.

Jak wynika z policyjnych ustaleń, grupa działała od września 2005 roku do grudnia 2009 roku na terenie województwa mazowieckiego, ale także w oraz w innych rejonach kraju. Jeden z organizatorów procederu wykorzystał fakt, że w punkcie kasowym pewnej instytucji bankowej zatrudniony był członek jego rodziny, dzięki czemu na podstawie podrobionych dokumentów, w tym zaświadczeń o zatrudnieniu oraz weksli dotyczących kredytobiorców i poręczycieli, wyłudzane były pieniądze.

Osoby, na których dane osobowe były zawierane umowy kredytowe, otrzymywały niewielką część pieniędzy z wyłudzonych kredytów. Zdarzało się, że organizatorzy, w celu uniknięcia opłacania osób za udostępnienie dokumentów tożsamości, dokonywali wyłudzeń bez wiedzy kredytobiorców i poręczycieli. Dysponując kserokopiami ich dokumentów, zawierali umowy kredytowe przez podrobienie ich podpisów na kompletnej dokumentacji kredytowej. Pieniądze uzyskane w ten sposób dzieli między sobą z pominięciem kredytobiorców i poręczycieli faktycznie figurujących w dokumentacji kredytowej.

Na obecnym etapie postępowania zarzuty przedstawiono 18 osobom, wobec których zastosowano dozory policyjne, zakazy opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe. Głównym organizatorom wyłudzeń grozi kara nawet do 25 lat więzienia.

Żródło: www.policja.pl