„Nie daj się złowić w sezonie”

 
 

14 lipca 2011

 
 

15 lipca rusza wspólna akcja Spółki Koleje Mazowieckie oraz Komendy Stołecznej Policji „NIE DAJ SIĘ ZŁOWIĆ W SEZONIE”. Akcja będzie prowadzona w pociągach Kolei Mazowieckich, środkach Komunikacji Miejskiej oraz szpitalach i placówkach gastronomicznych do 30 września br.

W ramach podejmowanych działań policjanci Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP zadbają o bezpieczeństwo oraz edukację społeczeństwa w zakresie ochrony przed kradzieżami w trakcie wakacyjnego wypoczynku. Partnerami akcji są Miejskie Zakłady Autobusowe Sp. z o. o., Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. oraz Związek Banków Polskich. Patronat nad akcją objął Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego. Akcja „NIE DAJ SIĘ ZŁOWIĆ W SEZONIE” ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób korzystających z pociągów Kolei Mazowieckich, środków transportu miejskiego, szpitali, placówek gastronomicznych i biur. Ma także uzmysłowić społeczeństwu, jaką wartość, oprócz finansowej, przedstawiają dokumenty lub karty płatnicze.

W wybranych punktach nieumundurowani policjanci odbędą patrole, w trakcie których zwrócą szczególną uwagę na osoby noszące nieostrożnie swoje wartościowe rzeczy (portfele, telefony, bagaże). W przypadku zauważenia takiej osoby, policjanci przykleją naklejkę informującą o zagrożeniu lub zainscenizują kradzież. Przeprowadzona zostanie także rozmowa, której celem będzie uświadomienie, czego nie należy robić, aby nie stać się potencjalną ofiarą kradzieży kieszonkowej. Dodatkowo zostanie wręczona ulotka z zasadami bezpieczeństwa.

– W pociągach czy też środkach transportu publicznego podróżni często nie zwracają uwagi na niebezpieczeństwo, związane z drobnymi kradzieżami. Wraz z policjantami z Komendy Stołecznej Policji chcemy uczulić naszych pasażerów, by dbali o tak ważne czynności, jak dokładne zamknięcie torby, czy schowanie telefonu lub portfela – mówi Artur Radwan, Prezes Zarządu Kolei Mazowieckich.

– Nie jest to nasza pierwsza akcja – w okresie Świąt Wielkanocnych zwracaliśmy uwagę osób podróżujących komunikacją miejską na kieszonkowców w ramach akcji „Nie daj się zrobić w jajo”. Spółka była także partnerem akcji „Powiadom! Nie Toleruj!”, której celem było uwrażliwienie mieszkańców na wszystkie przypadki wandalizmu oraz skłonienie do szybkiego informowania służb o wszelkich zaobserwowanych wykroczeniach i przestępstwach.

– Akcję „NIE DAJ SIĘ ZŁOWIĆ” prowadzimy cyklicznie od 2009r. Kierując się mottem naszego wydziału „Tam gdzie jesteśmy możesz czuć się bezpiecznie” dbamy o bezpieczeństwo i spokój obywateli. W czasie prowadzonych działań poza przedsięwzięciami zmierzającymi do zatrzymania sprawców kradzieży na gorącym uczynku również poprzez rozmowę z ludźmi uczymy jak należy dbać o swoje mienie, a zarazem kształtujemy „bezpieczne” nawyki. Zwracamy także uwagę na otoczenie, w jaki sposób i czy w ogóle ludzie reagują na przestępstwa które dzieją się obok nich. Niestety na tej płaszczyźnie jeszcze dużo pracy przed nami – mówi mł.insp. Bogdan Krzyszczak naczelnik Wydziału Wywiadowczo- Patrolowego KSP.

W ramach akcji w pociągach Spółki Koleje Mazowieckie umieszczone zostaną ulotki, plakaty oraz emisje filmu edukacyjnego z udziałem aktorki Anny Guzik. Poza tym w pociągach obecni będą funkcjonariusze policji, którzy poprzez upominanie i informowanie podróżnych zadbają o ich bezpieczeństwo oraz uczulą na zagrożenie, jakim jest kradzież . Akcja ma także na celu zapobieganie dalszym skutkom związanym z utraceniem dokumentów i in-formowanie o systemie bankowym „Dokumenty Zastrzeżone” (www.dokumentyzastrzezone.pl). System „Dokumenty Zastrzeżone” chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty tożsamości. Ogranicza możliwość ich późniejszego wykorzystania do celów przestępczych, popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która dokumenty utraciła.

Należy pamiętać, że wobec nasilających się prób wyłudzeń z wykorzystaniem cudzej tożsamości, samo zgłoszenie utraty dokumentów na Policji czy w urzędzie już nie wystarcza. Powinno się jak najszybciej, dla własnego bezpieczeństwa oraz ochrony swojego mienia, zgłosić to w banku, składając stosowny wniosek o dokonanie zastrzeżenia w systemie „Dokumenty Zastrzeżone”.

Dodatkowych informacji udziela:

Donata Nowakowska – Rzecznik Prasowy „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o.

e-mail: d.nowakowska@mazowieckie.com.pl

tel. 22 473 75 51, 0 661 929 207

Podinspektor Maciej Karczyński – Rzecznik Prasowy Komendanta Stołecznego Policji

e-mail: rzecznikksp@policja.waw.pl

tel. 022 60 376 76