Aż 12% Polaków korzysta z pomocy osób trzecich dokonując wypłaty z bankomatu!

 
 

21 czerwca 2011

 
 

W trakcie wakacji powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na karty płatnicze i dokumenty, pozwoli to na spokojny wypoczynek. Większość niebezpiecznych sytuacji w trakcie urlopów prowokujemy sami, 16% badanych nosi przy sobie zapisany kod PIN i korzysta z niego w trakcie dokonywania transakcji – wynika z pierwszej edycji poradnika „Bezpieczne wakacje dla naszych finansów” przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

Banki stale informują klientów o podstawowych zasadach bezpieczeństwa związanych z korzystaniem z kart płatniczych i kredytowych. Niestety jak pokazują badania przygotowane przez TNS Pentor na zlecenie Związku Banków Polskich wiele z nich jest łamanych. Zastosowanie tylko kilku porad zawartych w przygotowanym przez ekspertów ZBP poradniku z całą pewnością pozwoli w pełni cieszyć się spokojnym wypoczynkiem.

„Okres wakacyjny to czas, w którym jesteśmy szczególnie narażeni na utratę lub kradzież dokumentów oraz kart płatniczych a tym samym możemy stać się ofiarami przestępstwa. W kurortach panuje duży tłok, jesteśmy bardziej rozluźnieni, nie zwracamy uwagi na portfele i dokumenty – to sytuacje które prowokują potencjalnych przestępców do działania. Zachowanie zdrowego rozsądku eliminuje jednak większość zagrożeń. Warto zwrócić na to uwagę, aby urlop był faktycznie czasem spokojnego wypoczynku.” – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes ZBP.

Blisko trzeci posiadacz karty wpisując kod PIN w terminalu lub bankomacie nie dba o odpowiednie jego ukrycie przed innymi osobami, a aż 16 proc. badanych posiada zapisany numer PIN na karcie płatniczej lub innych noszonych przy sobie przedmiotach, tyle samo badanych sprawdza przy transakcji czy wpisywany numer PIN jest właściwy.

W przypadku kiedy dojdzie do utraty karty należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem lub organizacją, która ją wydała. W tym celu należy skontaktować się z dostępnym przez 24 h centrum autoryzacji kart. Numer centrum jest otrzymują go Państwo razem z przesyłką zawierającą kartę. Warto go wpisać do swojego telefonu komórkowego np. pod pozycją karty_nazwa.

„Nie tylko kradzież kart płatniczych, ale również kradzież dokumentów tożsamości może narazić ich posiadacza na duże straty materialne. Skradzione dokumenty mogą zostać wykorzystane do wyłudzania kredytów, dokonywania zakupów z odroczoną płatnością, kradzieży wypożyczanych przedmiotów, podpisywania umów najmu w celu kradzieży dobytku lub unikania opłat. Dlatego tak ważne jest zastrzeganie utraconych dokumentów w banku.” – podkreśla Grzegorz Kondek ze Związku Banków Polskich, koordynujący prace społecznej Kampanii Informacyjnej Systemu Dokumenty Zastrzeżone.

Uniknięcie wymienionych wyżej ryzyk jest jak najbardziej możliwe, aby się przed nimi ustrzec w przypadku utraty dokumentów należy wykonać trzy kroki. Po pierwsze jak najszybciej zastrzec je w Systemie Dokumenty Zastrzeżone (www.DokumentyZastrzezone.pl) – w Systemie uczestniczą wszystkie banki w Polsce oraz szereg innych firm i instytucji. Po drugie trzeba koniecznie powiadomić policję (w sytuacji, gdy utrata nastąpiła w kradzieży lub innego przestępstwa) i po trzecie zawiadomić najbliższy organ gminy lub placówkę konsularną i wyrobić nowy dokument.

Wystarczy zastrzec utracony dokument w jednym banku, a dane te zostaną automatycznie przekazane do wszystkich banków i innych uczestników Systemu DZ. Co ważne, dokumenty zastrzegają nie tylko osoby korzystające z usług bankowych – mogą i powinni to robić wszyscy, także ci, którzy nigdy nie posiadali własnego rachunku bankowego (oni bowiem, jako osoby, o których banki nie miały wcześniej żadnej wiedzy, są najczęstszymi ofiarami oszustów.

W trakcie wakacji powinniśmy również pamiętać o bezpieczeństwie naszych dzieci i ich spokojnym wypoczynku. Przez wiele lat tradycyjnym sposobem zaopatrywania dzieci przed wyjazdem było przekazanie im znacznych środków finansowych, tak aby wystarczyły na całą wycieczkę. Takie podejście ma kilka istotnych wad. Po pierwsze jeśli dziecko zgubi portfel lub ktoś go ukradnie traci wszystkie środki, po drugie skuszone wysokością posiadanych kwot może wydać je zbyt szybko.

„Rodzicom można śmiało polecić założenie konta dla swoich pociech. Banki oferują szereg propozycji dla dzieci, które wskazane wyżej wady eliminuje. Rodzicie mogą kontrolować wysokość jednorazowych lub dziennych wydatków z domu poprzez system e-bankingu. Nie ma również problemu z różnymi walutami, koniecznością wymiany przed wyjazdami. W przypadku gdy zabraknie środków można je łatwo uzupełnić kolejnym przelewem.” – dodaje Mieczysław Groszek, Wiceprezes ZBP.

Wyjeżdżając na wakacje powinniśmy również zadbać o to, aby wszystkie płatności o terminach zapadalności do końca naszego urlopu, były zapłacone. Dzięki temu na pewno unikniemy problemów i karnych odsetek po powrocie. Jeśli korzystamy ze zleceń stałych pamiętajmy o zabezpieczeniu odpowiedniego poziomu środków na koncie, aby mógł on zostać poprawnie wykonany.

Pełna wersja poradnika „Bezpieczne wakacje dla naszych finansów” dostępna jest na www.zbp.pl.

Szczegółowe informacje na temat bezpieczeństwa dokumentów znaleźć można na stronie www.DokumentyZastrzezone.pl.

Więcej informacji dotyczących bezpieczeństwa płatności w trakcie wakacji można znaleźć na stronie www.zbp.pl/bezpieczny_bank.