Mogli wyłudzić kredyty nawet na 100 tys. zł

 
 

7 lutego 2010

 
 

Podczas próby wyłudzenia kredytu w jednym z rzeszowskich banków, w pułapkę zastawioną przez policjantów, wpadła pięcioosobowa grupa oszustów. W sumie grupa ta mogła wyłudzić nawet kilkanaście kredytów na kwotę ponad 100 tys. zł. Trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane, dwie kolejne objęto dozorem policyjnym. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

W czwartek, przed godz. 17:00 policjanci wydziału wywiadowczo-interwencyjnego weszli do banku wezwani przez jego dyrektora, gdy pracownica obsługująca dział kredytów nabrała podejrzeń co do autentyczności DOKUMENTÓW złożonych przez 33-letniego mężczyznę. Na ich podstawie bank miał wypłacić mu 10 tys. zł kredytu.

Policjanci zatrzymali podejrzewanego o oszustwo mężczyznę, gdy ten przyszedł do banku po wypłatę kredytu. Wpadł w pułapkę zastawioną przez policjantów. Razem z nim zatrzymano czwórkę jego wspólników, którzy siedzieli w samochodzie niedaleko banku, czekając na powrót kolegi.

Na miejsce wezwano specjalistów z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą, z ich ustaleń wynikało, że zatrzymani w celu wyłudzenia kredytów przedstawiali w bankach podrobione dokumenty. Dokumenty te miały stworzyć wrażenie, że osoba ubiegająca się o kredyt od dłuższego czasu jest zatrudniona w firmie i zarabia co najmniej cztery tysiące złotych. W rzeczywistości żadna z tych osób nigdzie nie pracowała. Procederem tym kierował 46-letni mieszkaniec Rzeszowa. Wraz z dwiema zatrzymanymi kobietami fałszował DOKUMENTY, stemplując je podrobioną pieczątką firmy, w której przez krótki czas pracował. Jedna z kobiet swoim samochodem zawoziła do banków pozostałe osoby, które chodziły po odbiór kredytów.

Zabezpieczono dowody oszustw popełnionych przez zatrzymane osoby, m. in. podrobioną pieczątkę, kilka podrobionych zaświadczeń o zatrudnieniu jednego z członków grupy oraz odręczne zapiski z danymi dotyczącymi warunków udzielania kredytów w poszczególnych bankach.

Ustalono, że osoby te zarówno usiłowały i dokonały wyłudzeń w co najmniej kilkunastu bankach w Rzeszowie. Kwota wyłudzonych kredytów może sięgać ponad 100 tys. zł.

Na podstawie zebranych przez policjantów dowodów, prokuratura skierowała do sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie zatrzymanych mężczyzn na trzy miesiące. W sobotę sąd przychylił się do tego wniosku. Dwie kobiety usłyszały zarzuty tzw. współsprawstwa w próbie wyłudzenia kredytu. Po przesłuchaniu zostały zwolnione do domu. Mają dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

Sprawa jest rozwojowa. Śledztwo w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszowa prowadzi Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.

Źródło: www.policja.pl