Wynajmuj bezpiecznie

 
 

13 lipca 2009

 
 

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Federacja Konsumentów objęła Kampanię Informacyjną Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE swoim Patronatem.

Sposobem na uniknięcie takich niemiłych niespodzianek jest Akcja „Bezpieczny wynajem”, prowadzona przez sieć biur nieruchomości Metrohouse przy współudziale liderów polskiego rynku informacji: Związku Banków Polskich, Biura Informacji Kredytowej, Centrum Informacji Gospodarczej oraz InfoMonitor Biura Informacji Gospodarczej SA.

Sprawdzanie dokumentów tożsamości

Wynajem nieruchomości należy do mniej bezpiecznych operacji na rynku nieruchomości. Aby wynająć dom lub mieszkanie wystarczy zwykła umowa cywilnoprawna sporządzona pomiędzy stronami bez udziału notariusza. Możliwość sporządzania dokumentu w taki sposób jest ułatwieniem, które jednak może być wykorzystywane w celu popełnienia przestępstwa:

Grzegorz Kondek, Dyrektor ds. Marketingu, Centrum Prawa Bankowego i Informacji

„Najpopularniejsze przestępstwa w branży nieruchomości, z wykorzystaniem dokumentów tożsamości, to m.in. wynajem mieszkań na cudze nazwisko w celu kradzieży dobytku, unikania płacenia czynszu, uruchomienie „tymczasowego” Call Center czy agencji towarzyskiej albo nawet produkcji i dystrybucji narkotyków. Zdarza się także nielegalny podnajem mieszkania wielu osobom w tym samym czasie.”

Grzegorz Kondek
Dyrektor ds. Marketingu
Centrum Prawa Bankowego i Informacji

W nowej akcji Metrohouse „Bezpieczny wynajem” właściciel lokalu ma możliwość sprawdzenia dokumentów potencjalnego najemcy w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, który prowadzi Związek Banków Polskich. To system zastrzegania skradzionych i zagubionych dokumentów, który chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. W Centralnej Bazie Danych Systemu DZ znajduje się informacja o ponad 800.000 zastrzeżonych dokumentów (m.in. dowody osobiste, paszporty i prawa jazdy).

Mariusz Kania, Prezes Zarządu, Metrohouse

„W praktyce jest to bardzo prosta operacja. Dokumenty potencjalnego najemcy są sprawdzane w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE jeszcze przed podpisaniem umowy najmu. Dla właściciela mieszkania oznacza to możliwość sprawdzenia, czy dokument tożsamości, którym posługuje się kontrahent nie został wcześniej zgubiony lub skradziony, a więc czy najemca jest tą osoba, za którą się podaje. Warto zaznaczyć, że sprawdzenie dokumentów w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE wchodzi w skład standardowej usługi pośrednictwa Metrohouse, więc wynajmujący nie ponosi z tego tytułu żadnych dodatkowych opłat.”

Mariusz Kania
Prezes Zarządu
Metrohouse

Rzetelność finansowa

Dodatkowo każdy wynajmujący powinien sprawdzić swojego najemcę przez weryfikację jego rzetelności finansowej. Wystarczy poprosić go o przedstawienie swojej historii kredytowej w postaci Raportu z Biura Informacji Kredytowej, który każda osoba może pobrać w Biurze Obsługi Klienta BIK. W ten sposób wynajmujący może mieć pewność, że przyszły najemca jest rzetelnym uczestnikiem rynku finansowego i można mu zaufać. Raport z BIK jest swoistą wizytówką rzetelności i odpowiedzialności.

Mariusz Wyżycki, Wiceprezes Biura Informacji Kredytowej

„Wzorem biur kredytowych w innych krajach Raporty o osobie mogą być wykorzystywane jako świadectwo rzetelności zarówno w transakcjach bankowych jak i pozabankowych. Np. w Niemczech, legitymując się raportem z biura kredytowego, można wykazać się swoją wiarygodnością właśnie podczas wynajmu lokalu mieszkalnego lub usługowego. Taka praktyka stała się tam już normą. Tak powinno być również w Polsce. Na pewno pomoże to zminimalizować ryzyko w tego typu transakcjach.”

Mariusz Wyżycki
Wiceprezes
Biura Informacji Kredytowej

Pozytywną historię kredytową w BIK należy traktować świadomie, jako bardzo ważny argument w relacjach najemca – wynajmujący, ale również w innych sytuacjach życiowych.
Metrohouse pośrednicząc w transakcjach wynajmu lokali dba również o to, aby potencjalny najemca rzetelnie wywiązywał się z zobowiązań płatniczych. Firma współpracuje z firmą InfoMonitor BIG S.A., który prowadzi Centralną Ewidencję Dłużników i gromadzi dane o przeterminowanych zobowiązaniach konsumentów oraz przedsiębiorców ze wszystkich sektorów gospodarki.

Informacja o zadłużeniu potencjalnego klienta lub kontrahenta (dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców) to bardzo istotny czynnik w procesie podejmowania decyzji o nawiązaniu współpracy – także w zakresie wynajmu nieruchomości.

Marcin Ledworowski, Wiceprezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor

„Minimalizowanie ryzyka podjęcia współpracy z nierzetelnym płatnikiem poprzez sprawdzanie kontrahentów w BIG, jest jedną z kluczowych informacji dla właściciela wynajmowanego mieszkania czy biura. Ta wiedza może skutecznie chronić przed naprawdę dotkliwymi stratami finansowym”

Marcin Ledworowski
Wiceprezes
InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej

Bezpieczny Wynajem

Celem Akcji „Bezpieczny Wynajem” jest zwiększenie bezpieczeństwa transakcji w obrocie nieruchomościami (zarówno wynajmu jak i sprzedaży) poprzez upowszechnianie i promowanie korzystania z usług tych pośredników, którzy przy transakcjach gwarantują swoim Klientom dostęp do największych i najbardziej wiarygodnych baz informacji o zobowiązaniach w Polsce.

Patronami akcji Bezpieczny Wynajem są:

Związek Banków Polskich

Biuro Informacji Kredytowej

Centrum Informacji Gospodarczej

InfoMonitor Biura Informacji Gospodarczej SA