Menu

Nie jestem Klientem Banku (nie mam konta)

Aktualna lista banków przyjmujących zastrzeżenia także od osób niebędących ich klientami znajduje się tutaj: Lista banków.

Podkreślamy, że w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE uczestniczą wszystkie banki w Polsce oraz szereg innych firm i instytucji.

Pełna lista Uczestników, dla bezpieczeństwa całego Systemu, jest oczywiście objęta tajemnicą.

Zastrzeganie dokumentów jest możliwe w bankach (kilkanaście tysięcy placówek w całym kraju). Jeżeli do tej pory nie korzystali Państwo z usług żadnego Banku wystarczy odebrać z Urzędu Gminy zaświadczenie o utracie dowodu osobistego. Zaświadczenie to jest czymś w rodzaju dokumentu zastępczego, ponieważ poszkodowany ma prawo okazywać je w tych wszystkich sytuacjach, w których konieczne jest okazanie dowodu osobistego. Następnie należy zgłosić się do dowolnego oddziału tych Banków, które przyjmują zastrzeżenia także od osób nie będących ich Klientami. Zaświadczenie z Urzędu potrzebne jest Bankowi w celu weryfikacji informacji, że Zastrzegany Dokument był rzeczywiście własnością osoby dokonującej zastrzeżenia.

W banku otrzymają Państwo odpowiednie formularze.

Dane o utraconym dokumencie zostaną przekazane do Centralnej Bazy Danych Systemu DZ. Informacje zostaną następnie automatycznie przekazane do wszystkich banków i innych instytucji korzystających z Systemu!

Składając w banku dyspozycję zastrzeżenia dokumentu należy się tylko upewnić i zapytać, czy bank przekaże dane do Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE (a nie jedynie do wewnętrznego systemu informatycznego Banku).

Zastrzeżenie utraconych dokumentów przez osoby, które nigdy nie miały konta jest szczególnie istotne ponieważ, w takiej sytuacji żaden bank nie posiada naszych danych - utrudnia to identyfikację klienta i wykrycie oszustwa. W takiej sytuacji ryzyko popełnienia przestępstwa przez kogoś "podszywającego się" pod inną osobę jest znacznie wyższe.

Więcej informacji znajdą Państwo w dziale "Pytania i odpowiedzi", a w szczególności w pytaniu "Nigdy nie korzystam z usług Banków - czy również powinienem zastrzec utracone dokumenty?".